Předcházení zranění u sportovců

Od David Kuneš
Předcházení zranění u sportovců

Většina sportovců, kteří se objeví v mojí pracovně, přichází kvůli bolesti, zranění nebo onemocnění. Obvykle přijdou až ve chvíli, kdy jim jejich zdravotní problém úplně znemožní sportovat. A přitom stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, abychom se tomu vyhnuli. 

Zařazujte regenerační bloky

Trénink funguje na principu napětí – uvolnění – posílení. Během tréninku způsobuju tělu velký stres a po něm se musím uvolnit, zregenerovat a připravit se na další stres. Pokud mu neposkytnu dostatek prostoru k regeneraci, je to jedna z nejrychlejších cest ke zranění. 

Zvolněte při prvním náznaku problému

Když vás začne při sportu pobolívat nějaké část těla, koleno nebo třeba rameno, uberte zátěž. I když to může být jenom neškodná epizoda, bolest obvykle mívá smysl, tělo se nám pokouší skrze bolest něco sdělit. 

Pěstujte kompenzační sporty

Jednou až dvakrát ročně bývá prospěšné na pár týdnů zvolnit nebo úplně vypustit. Neznamená to sednout si gauč s rukama v klíně, ale věnovat se kompenzačním sportům. Pro běžce mohou být teď v zimě ideální třeba běžky. Jde o to, aby si tělo odpočinulo a posílilo se jiné svalstvo než jen to, které zatěžujeme při našem sportu. Kromě toho bývá pro předcházení zranění prospěšné začlenit doplňkové sporty i během tréninkové fáze v hlavním sportu. 

Vyhýbejte se psychické únavě

Když jste vyčerpaní z práce nebo z každodenních povinností, obvykle se to promítne i do vašeho sportovního výkonu. Psychická únava má přímý vliv na vznik a délku léčení tělesných problémů u sportovců. Snažte se aktivně zapracovat na snížení stresu a napětí. 

Vyspěte se do růžova

Dostatečný spánek je základem dobrého výkonu. Po špatném spánku se zvyšuje riziko zranění, o čemž my ultramaratonci dobře víme. Špatný došlap a vymknutý kotník po jedné probdělé noci nebývá nic neobvyklého. 

Nezapomínejte na výživu

Na vzniku zranění se může podílet i nesprávná nebo nedostatečná výživa. Během sportovního tréninku musíme tělu dodávat ten správný nutriční mix, aby dostalo vše, co při sportu ztrácí. 

Znáte všechna pravidla pro předcházení zranění? Na která z nich zapomínáte? Napište mi o nich v komentářích pod článkem na facebookové stránce Sportovní psycholog – David KunešJá osobně mám mezery ve výživě, na té ještě musím trochu zapracovat. 

👉 Chcete své sportování posunout o úroveň výš? Zkuste to se sportovním psychologem.